Post Image

Afiş tasarımı nasıl yapılır?Mükemmel afiş tasarımı nasıl yapılır?

Hemen hemen herkes bir noktada bir poster veya broşür hazırladı. İster kişisel tanıtım için, ister müşteri için olsun, posterler mesaj sunmanın ve tasarımla ilgili ilginç şeyler yapmanın eğlenceli bir yolu olabilir.

Afiş tasarımı ortak bir tuval ile başlar. Yaygın poster boyutları 8,5 x 11 inç (veya A4), 11 x 17 inç ve 22 x 34 inç’tir. Büyük formatlı poster boyutları genellikle 24 inç x 36 inç’tir. Posterler dikey veya yatay olarak tasarlanabilir, ancak en yaygın olarak dikey yönlendirmeyle tasarlanır. Bugün, bir sonraki afiş tasarımınızı iyileştirmek için on faydalı ipucuna göz atıyoruz!

1. Uzaktan Okumayı Kolaylaştırın

Bir posterin en önemli önceliği genellikle birini bir etkinliğe maruz bırakmaktır. Anahtar bilgilerin tutulan mesafeden okunması kolay olmalı, insanları afişe çekmeli ve metinde bir hiyerarşi oluşturmalıdır.

Poster tasarımına gelince, metni üç ayrı katmana sahip olarak düşünebilirsiniz:

 1. Başlık: Bu, tasarımdaki ana (ve en büyük) metin öğesidir. Bir sanat unsuruna ek olarak olabilir veya sanat elemanı olabilir. İlginç ve dikkat gerektiren okunabilir bir yazı tipi tercih edin.
 2. Detaylar: Ne, ne zaman, nerede? Bu soruları metnin ikinci aşamasında cevaplayın. Posterinizin sorduğu şeyi yapmak için birinin hangi bilgilere ihtiyacı var? Buradaki bilgiyi özlü bir şekilde verin. Boyutlandırmaya gelince, iki seçenek vardır – boyutu çok net bir hiyerarşi için ana başlığın yaklaşık yarısına düşürün veya daha büyük bir boyut kullanmaya devam edin ve kontrast için başka bir teknik kullanın. (Seçim, genellikle ikincil metnin diğer öğelerine ve önemine bağlıdır.)
 3. İnce baskı: Bu kendini açıklar. Filmleri tanıtmak için posterlerde sıkça görülenler, birisinin posterde olması gerektiğine karar vermesi gereken her şeydir. Küçük yap ve yoldan uzak tut.

2. Kontrastı Arttırın

Posterin dikkatini çeken bir bakış açınız var. Öğeler arasındaki yüksek kontrast bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Soluk gradyanlara sahip monoton bir renk paletini unut; renk ve yazı seçenekleriyle kalın gidin. Afiş tasarımı, diğer projeler için çok “çılgınca” olabilecek bir yazı tipi veya renk paleti denemek için harika bir zamandır. Deneyin.

Büyük renkli bir arka planı da düşünün. Afiş tasarımcıları çoğu zaman beyaz bir tuvalle başlar. Yazıcınız izin veriyorsa, posterinizi diğerlerinden farklı kılmak için sivri uçlu yüksek renkli bir arka plan kullanın.

3. Boyut ve Konum düşünün

Bu önemli: Posteriniz nereye yerleştirilecek? Bu, posterin büyüklüğü (ve muhtemelen en boy oranı), posterin etrafındaki görsel karışıklık ve onu gören insanlar harekete geçirme çağrınızı takdir edecekler mi?

Tasarımın nerede yaşayacağını bilmek, onu nasıl yaratacağınıza dair seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. Tasarımınızdaki görsel kontrast sadece önemli değil, aynı zamanda önemli bir dış faktördür. Bunu şu şekilde düşünün: Posteriniz yeşil bir duvara asılacaksa, tasarım çevreye karışmayacak şekilde zıt renk düzeni kullanmak isteyebilirsiniz.

4. Mini Sürüm Oluşturun

Afiş tasarımı temel olarak bir baskı projesi olsa da, başka yerlerde de kullanılabilen mini sürümler oluşturun. Pazarlamanın bu temel ilkelerinden birini hatırlayın – bir kişinin hatırlaması için 20 kez bir şeye maruz kalması gerekir. Birden fazla poster sürümü tam da bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

 • Sosyal medyada paylaşılabilecek bir resmi küçültün.
 • Dağıtmak için bir kartpostal veya mektup boyutu hazırlayın.
 • Web siteniz için “poster versiyonu” açılış sayfası hazırlayın.
 • E-posta ile gönderilebilecek bir sürüm oluşturun.

5. One Big Visual kullanın

Bir fotoğraf, resim veya metin seçtiğinizde, baskın bir görüntü önemlidir. Ve tıpkı metin gibi, belli bir mesafeden okunabilmesi gerekiyor.

Afiş tasarlarken, sıkı düşünün – yüzlerin veya öğelerin yakın çekim ürünlerini, tek bir öğe resmini, keskin bir odak noktası olan ortak bir sahne, yüksek entrikalı yenilik tipografi. Bir görsel seçtikten sonra katman katmanları konusunda dikkatli olun. Yazı ve görüntülerin bağımsız bir şekilde okunabilmeleri için yeterli kontrasta sahip olmaları gerekir.

6. Bol Alan Kullan

Posterlere gelince, elemanlar arasında abartılı boşluk kullanın. İlk başta size biraz komik gelebilir, ancak ekstra boşluk mesafelerdeki görsel etki ve okunabilirliği çarpıcı biçimde artıracaktır.

Afiş tasarımında ekstra alanın harikalar yaratabileceği birkaç yer var:

 • Bireysel harfler arasında. Sıkı karakter aralığı, harflerin mesafelerde bulanıklaşmasına neden olabilir.
 • Metin satırları arasında.
 • Tuvalin iç kenar boşlukları.
 • Görüntüler ve metin gibi farklı türdeki öğeler arasında.
 • Tasarımdaki en önemli unsurun etrafında. İnsanların önce ne görmesini istersiniz?

7. Harekete Geçirme Çağrısı ekleyin

Her afişin amacı, insanları bir şeye maruz bırakmak. Bu “dokunuşların” çoğu, birisini konser, film ya da başka bir etkinlik gibi bir şeye davet etmeyi içerir. Bu nedenle harekete geçirici bir çağrı hayati önem taşımaktadır. Bir web sitesi veya uygulama için bir harekete geçirme ifadesi tasarlarsanız, bunu tasarımda yüksek düzeyde öne çıkarırsanız, aynı şekilde düşünün.

Web tasarımından fark, harekete geçirme ifadesinin bu kadar basit olmamasıdır. (Web sitelerinde “kaydol” veya “bize e-posta gönderin”, poster gönderemediğiniz sık karşılaşılan eylemlerdir.) Eylem çağrısı genellikle poster tasarımındaki etkinlik bilgileri veya bir iletişim noktasıdır. Kullanıcıların posteri gördüklerinde ne yapmaları gerektiğini bildikten sonra, harekete geçirici ifadeyi tasarlayabilirsiniz. (Bazı tasarımcılar kullanıcıları bilgi taramaya teşvik etmek için QR kodları gibi unsurları gerçekten severler; bu aracı yalnızca pazarınız popüler ise kullanın.)

8. Tipografi ile Odaklanma

Afiş tasarımı, güzel tipografi ile çılgına dönebileceğiniz yerlerden biri. En iyi posterlerden bazıları görüntü ve çizimler olmadan, tür ve renkte yapılmıştır.

Aynı tipografi ilkelerini başka bir projeyle yapacağınızı aklınızda bulundurun – bu, bir yerde 10 font kullanma zamanı değil. Ancak, aksi takdirde rahat hissedebileceğiniz daha cesur, daha geniş ve daha büyük yazı tipleriyle deneme yapın.

Bu tür seçeneklerle projenin tonunu ayarlayın. Etkinlik için uygun bir ruh hali taşıyan türü kullanın. Bunu ilk başta zor bulabilirsin, ama oldukça canlandırıcı bir egzersiz olabilir.

9. Soğuk Baskı Tekniğini Kullanın

Posterinizin bulunduğu yere ve izleyiciye bağlı olarak serin bir baskı tekniği sırayla olabilir. Dijital projeler üzerinde çalışmayan, kağıda yapabileceğiniz birçok şey var. Tipo baskı, serigrafi, folyo veya UV tabakasının kullanımı gibi bir şeyi denemek için mükemmel bir fırsat olabilir.

Bu tekniklerin çoğu genellikle üst seviye projeler veya belirli bir prestij seviyesine sahip etkinlikler için ayrılmıştır.

Baskıları istediğiniz boyutta yapabilmelerini sağlamak için herhangi bir özel tekniğe başlamadan önce yazıcınızla konuşun. Baskı teknikleri söz konusu olduğunda, aynı zamanda bütçeyle ilgili düşünceler de olabilir. Bazı baskı işlemleri pahalı olabilir; Bu yüzden başlamadan önce bütçeyle yeterince kıpırdatıcı odanız olduğundan emin olun.

10. İyi eğlenceler

Afiş tasarımı, tasarımcıların çok eğlenebileceği bir yer. Düşünecek ve düşünülecek pek çok şey olsa da, bu, kuralları çiğneyebileceğiniz ve tasarım konusunda biraz çılgına dönebileceğiniz bir alan.

Öyleyse git. Yapmak istediğiniz bir şeyi deneyin ya da yeni bir teknik ya da beceri edinme fırsatını yakalayın. Yeni ve taze bir şey yaratmak için hayal gücünüzü genişletin. Bir posterin amacı uzaktan dikkat çekmek; yaratıcı ol!

Sonraki
Seo Nedir? – Seo Nasıl Yapılır?