Post Image

Seo Nasıl Yapılır? Nedir? Neden Önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu reklam değildir. Ama yine de zaman ve paraya mal oluyor. Zamanında kısaydınız ancak paranız varsa, bir SEO ajansı veya danışmanı bir seçenektir. Ancak paranız kısaysa, organik sıralamanızı geliştirmek için bu kendin-yap SEO ipuçları kullanın.

Seo Nedir? Ne Demek?

SEO “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Arama motorlarında “ücretsiz”, “organik”, “editoryal” veya “doğal” arama sonuçlarından trafik alma işlemidir.

1. Ana Anahtar Kelime Araştırma

Her zaman anahtar kelime araştırma ile başlayın . Tüketicilerin ne istediğini bildiğinizi sanmayın.

Endüstri jargonunuzu muhtemelen anlıyorsunuzdur. Ancak, beklentileriniz hizmetlerinize veya mallarınıza atıfta bulunmak için ticaret meslektaşlarından farklı terimler kullanabilir. Anahtar kelime araştırması, tüketicilerin ürünlerinizi bulmak için kullandığı kelime ve ifadelerin anlaşılmasını sağlar. Ayrıca, onlara olan talebin ölçülmesine de yardımcı olur. Gerçek arama yapanların arama sorgularında kullandıkları anahtar kelime temalarını belirler.

En iyi anahtar kelime araçları, her bir anahtar kelime temasını hedeflemedeki göreceli değeri belirlemeye yardımcı olan nicel bir talep puanı sunar. Google Anahtar Kelime Planlayıcı , en kullanışlı verileri elde etmek için etkin bir Google Reklamına (eski adı AdWords’e ait kampanya) ihtiyaç duymanıza rağmen, anahtar kelime araştırma aracıdır.

Google’a ait olmayan anahtar kelime araştırma araçları arasında Übersuggest (ücretsiz bir Google Otomatik Tamamlama sıyırıcısı) ve SEMrush ve Wordtracker (iki ücretli alternatif) bulunur.

2. Rekabetinizi Anlayın

Sunduğunuz en önemli ürün ve hizmetleri arayın ve arama sonuçlarında en belirgin web sitelerini , işletme modelinizi paylaşanların yanı sıra kendinize benzemeyen ancak aynı aramalar için rekabet eden web sitelerini not edin .

  • Ne yapıyorlar?
  • Sahip olmadığınız içerik içeriği nedir?
  • Daha değerli anahtar kelimeler hedeflemek için sitelerini farklı yapılandırıyorlar mı?
  • Beklentilerini daha iyi çekmek için ilginç özelliklere sahipler mi?

Ayrıca, onların incelemelerini inceleyin ve müşterilerinizin duyduklarınıza karşı kendi düşüncelerinize göre ne düşündüğünü öğrenmek için sosyal medya etkinliklerini karşılaştırın.

3. Sitenizi Planlayın

Tüketicilerin ne istediğini ve bu ürünleri ve hizmetleri bulmak için kullandıkları anahtar kelimeleri anlayarak web sitenizdeki arama sorgularını ele almak için sayfalar belirleyin.

Bir liste olması kağıda veya tüm üst-, orta ve düşük kademe web sayfalarının bir elektronik tablo ve bunlara karşılık gelen anahtar kelime odak web sitenizin mimarisinin temelini oluşturur. Anahtar kelime araştırmanızdaki her bir yüksek ve orta öncelikli anahtar kelimenin, sitenizi optimize etmek için uygun bir sayfaya sahip olması gerekir.

Blog gönderilerinde ve SSS sayfalarında, daha az arama yapan ve genellikle daha uzun ve daha belirgin – örneğin “halıdan kırmızı şarap nasıl alınır” veya “ahşap hangarların nereden alınacağı” gibi uzun kuyruklu anahtar kelime temaları kullanın .

4. Sitenizi Optimize Edin

Bir sonraki adım sayfaları oluşturmaktır. Bu zor kısmı. E-ticaret platformunuza ve geliştiricilere ve tasarımcılara erişiminize bağlı olarak, bu çalışmanın bir kısmını dış kaynak olarak kullanmanız gerekebilir.

Günümüzde herhangi bir web sitesi , giderek artan akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının hiziplerini karşılamak için mobil olarak yanıt vermelidir . Bir mobil uyumlu bir site iki nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, Google’a göre, aramaların yarısından fazlası akıllı telefonlardan geliyor. Bu kullanıcıların deneyiminin sorunsuz ve ilgi çekici olduğundan emin olun.

İkincisi, Google şimdi bir sitenin sayfa deneyimini içeren mobil deneyimine dayanarak, masaüstü ve mobil cihazlar için tüm organik arama sonuçlarını sıralıyor .

5. Düzenli İçerik Üretin

Her gün içerik yayınlayarak bir blog başlatmanız veya işinizi bir yayıncılık şirketine dönüştürmeniz gerekmez. Birçok e-ticaret sitesi için gerçekçi değildir. Ancak düzenli olarak kendi içeriğinizi yayınlayın . Haftalık veya en az aylık güncellemeler planlayın . Tutarlılık anahtarıdır.

İçeriğin metin olması gerekmez. Örneğin, bir mimarlık firması projelerinin fotoğraflarını kısa metin açıklamaları ile yayınlayabilir. Emlakçılar haftalık video bültenlerini transkriptlerle yayınlayabilir. Hedef kitlenizin tüketim alışkanlıklarına göre uyarlanmış içerik yayınlamak hedeftir.

6. DIY Halkla İlişkiler

Link otoritesi SEO’nun önemli bir bileşenidir, ancak Google, Bing ve diğer arama motorları tarafından link satın almak yasaktır. İşte bu noktada sosyal ve halkla ilişkiler devreye girer. Halkla ilişkiler temsilciniz varsa, çabalarını geçersiz kılmamak için onlarla koordine edin. Ama kendin yapıyorsan, okumaya devam et.

Google, site sahiplerine, kullanıcıların arkadaşlarına anlatmak istedikleri çekici web siteleri oluşturmalarını tavsiye eder – kullanıcıların tekrar tekrar ziyaret ettikleri siteler. SEO’ya yönelik bu yoğun içerikli yaklaşım, Google’ın “ etik olarak daha fazla bağlantı nasıl edinebilirim ?” Sorusunun şimdiki sorusuna cevabıdır.

Zaten ürettiğiniz içeriğin, medyanın veya blogosferin farklı bölümlerine hedeflenmesi gerekir. Bu parçalar daha sonra, farklı sitelere sahip, onların hakkında yazmaları veya bağlantı kurmaları için bir teşvik olarak, konuşmaya başlayanlar haline gelir.

Yukarıdaki 2. adımdaki rekabetçi araştırma burada oldukça kullanışlı çünkü artık yaklaşılacak en etkili ve en iyi siteler hakkında bir fikriniz var.

7. Sosyal Medya Ağınızı Oluşturun

Twitter’a ve bir veya iki diğer sosyal medya platformuna katılın. Birçok seçeneğiniz var – Facebook, LinkedIn, Instagram, Pinterest, çok daha fazlası . Sosyal medya, müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanızı sağlar ve içeriğiniz için bir kitle sunar.

Bu ilişkileri anlamak ve beslemek, SEO’nuzu uzun vadede artırır. İçeriğinizin gösterimini artırmak, bu izleyicilerin bazılarının blog hakkında blog oluşturma veya bağlantı kurma olasılığını da artırır.

8. Google Analytics’i Anlayın

Ölçmediğiniz şeyi optimize edemezsiniz. Dijital pazarlamada analitiklerin önemi, işletmelerdeki finansal raporlara benzer. Her ikisi de performansı izlemek için önemlidir.

Bir var Google Analytics’in temel bir anlayışa (veya ne olursa olsun web analizi iş kullandığı paket). Google Analytics’te, Satın Alma> Tüm Trafik> Kanallar altındaki raporları inceleyin . “Organik Arama” yı tıklayarak SEO programınız için performansı analiz edebilirsiniz .

Sonraki
2020 – 2021 Web Tasarım Trendleri